Zespół Folklorystyczny Mierzynianki , Mierzyn
Kategoria: Zespoły Ludowe
Dyrygent: Adam Kuliś
Powstał z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzynie w 2018 r. Zespół kultywuje tradycje i zwyczaje ludowe, bierze udział w przeglądach, konkursach, uczestniczy w wielu projektach podnoszących potencjał zespołu oraz występach na różnego rodzaju uroczystościach np. Dożynkach Prezydenckich. Od 2020 r. kierownikiem muzycznym Mierzynianek jest Adam Kuliś. Zespół wydał dla lokalnej społeczności dwa śpiewniki z pieśniami i przyśpiewkami, które pozyskano od najstarszych mieszkańców Mierzyna i okolic.
Mierzynianki zajęły pierwsze miejsce w województwie zachodniopomorskim w konkursie
o nagrodę Małżonki Prezydenta RP, a następnie wzięły udział w jego ogólnopolskim finale.
W 2021 r. zespół zajął pierwsze miejsce w konkursie artystycznym Polska od kuchni,
a w 2022 r. trzecie miejsce w kolejnej jego edycji. Mierzynianki uplasowały się na drugim miejscu w kategorii zespół ludowy w regionalnych eliminacjach festiwalu – Jawor. U źródeł kultury. W X edycji Przeglądu Kapel Ludowych w Barzkowicach zespół został wyróżniony nagrodą specjalną. W 2023 r. w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów zdobył nagrodę za najlepsze wykonanie utworu a cappella i zajął pierwsze miejsce w kategorii zespoły wokalne. W ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska członkowie zespołu wystawili sztukę połączoną z koncertem Na Mierzyńską nutę z prezentacją tradycyjnych strojów pyrzyckich.
Collegium Maiorum Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Kategoria: Chóry Mieszane
Dyrygent: Szymon Wyrzykowski
powstał w 1973 roku. Utworzyli go długoletni członkowie Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którzy po ukończeniu studiów i podjęciu pracy zawodowej chcieli nadal realizować swoją pasję śpiewania. Na początku działalności, zespół pod nazwą „Szczeciński Chór Kameralny” pracował pod kierownictwem artystycznym Jana Szyrockiego; w latach późniejszych chór, pod nową nazwą
„Collegium Maiorum”, prowadzili inni dyrygenci, z których ostatni, Paweł Osuchowski, współpracował z chórem przez ponad 20 lat. Jesienią 2023 roku kierownictwo artystyczne objął Szymon Wyrzykowski.
Ogromne doświadczenie artystyczne zdobyte – zarówno w kraju jak i za granicą – podczas 50 lat działalności, zapewnia chórowi trwałe miejsce w środowisku kultury Szczecina. Repertuar Zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, muzykę kościelną i świecką, pozycje dawnej muzyki polskiej, klasyki europejskiej, muzyki współczesnej i stylizacje muzyki ludowej. Znaczącą część w repertuarze chóru stanowią utwory oratoryjne, między innymi: pozycje Requiem różnych kompozytorów (W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Faurć i innych), IX Symfonię L. v. Beethovena, II i VIII symfonię G. Mahlera, Stabat Mater K. Szymanowskiego i wiele innych.
Wielu z członków Zespołu rozpoczynało swoją przygodę ze śpiewem chóralnym jeszcze w wieku studenckim, w chórze akademickim. Niezależnie od wykonywanego zawodu i stażu w zespole, muzyka chóralna jest wielką pasją wszystkich chórzystów, którą kultywują z wielkim oddaniem i zaangażowaniem.
Zespół wokalny Brzozowiacy, Brzoza
Kategoria: Zespoły wokalne
Dyrygent – Dominika Kaczmarowska
Zespół wokalny powstał w 2003 roku i śpiewa do dziś w rozszerzonym składzie. Jest 9 pań i 5 panów. Wykonujemy utwory: patriotyczne, biesiadne, religijne i ludowe.Bierzemy udział w różnych konkursach, przeglądach i domach seniora. Uświetniamy uroczystości gminne, szkolne i patriotyczne i koscielne, Reprezentujemy Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Wielkiej koło Bydgoszczy.Po raz drugi chcemy wziąć udział w Zmaganiach senirów w Szczecine.
Chór mieszany Hasło z Poznania
Kategoria: Chóry Mieszane
Dyrygent: Kateryna Ciszak
Którym dziś dyryguje Kateryna Ciszak, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury
i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej, został założony — jako chór męski — przez grupę pracowników Dyrekcji Kolei w Poznaniu w październiku 1922 roku. Skupiał amatorów, zafascynowanych muzyką chóralną. Znaczące osiągnięcia zespołu w krzewieniu kultury muzycznej zostały docenione m.in. przez Feliksa Nowowiejskiego, który specjalnie dla „Hasła”, z okazji 10-lecia istnienia chóru, napisał utwór „Tam w moim kraju” (do słów Marii Konopnickiej). W roku 1991, z inicjatywy ówczesnego dyrygenta, Henryka Górskiego, do „Hasła” dołączyły głosy żeńskie, a chór męski stał się odtąd chórem mieszanym. Chór „Hasło” w listopadzie 2022 roku, obchodził
uroczyście 100-lecie istnienia. Podczas koncertu jubileuszowego zaprezentował szeroki zakres swojego repertuaru, od pieśni ludowych po tradycyjne pieśni chóralne, a nawet liturgiczne. Chór może się także poszczycić wieloma sukcesami na konkursach, gdzie zdobywał nie tylko złote pasma jak w Bydgoszczy, Rybniku, Koszalinie czy Wrocławiu, ale także nagrody specjalne, np. za najlepsze wykonanie utworu Moniuszki (Koszalin) czy za radość muzykowania (Wrocław).
Chór Res Musica, Gryfino,
Kategoria: Chóry Mieszane
Dyrygent: Nina Salamon-Franczuk
Chór Res Musica z Gryfina został założony w 2000 r. Działa jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. W swoim dorobku posiada złote, srebrne i brązowe dyplomy osiągnięte na festiwalach i konkursach chóralnych. W 2019 r. w kategorii Senior chór otrzymał Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W latach 2020 – 2021 działalność chóru była ograniczona ze względu na pandemię i wynikające z niej obostrzenia odnośnie podróży i zgromadzeń. W tym okresie chór umieszczał w internecie nagrania kolęd oraz pieśni pasyjnych. W dniu 06.01.2022 r. chór wykonał koncert kolęd w kościele NNMP w Gryfinie a w dniu 09.04.2022 r. chór był organizatorem koncertu pieśni pasyjnych. W październiku 2022 r. chór zdobył Grand Prix w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie. W dniu 11.11.2022 r. zespół dał dwa koncerty pieśni patriotycznych w miejscowościach Pniewo oraz Banie a w grudniu zdobył nagrodę specjalną w 28 Zachodniopomorskim Konkursie Kolę i Pastorałek w Goleniowie oraz eliminacjach do 29 Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W styczniu 2023 r. chór zorganizował I Gryfiński Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów ” Hej kolęda, kolęda”. Chór w swojej Działalności koncertuje, ale też organizuje w Gryfinie cykliczne koncerty, przeglądy pieśni chóralnych. Aktualnym dyrygentem jest prof. dr hab. Iwona Wiśniewska – Salamon, wykładowca uniwersytecki, członek jury krajowych oraz międzynarodowych festiwali, konkursów wokalnych o chóralnych.
Chór mieszany Kantylena, Świnoujście
Kategoria: Chóry Mieszane
Dyrygent: Barbara Okoń
Działa w Miejskim Domu Kultury od 2008 roku, założycielem i dyrygentem jest Pani Barbara Okoń. Członkami chóru są zarówno Słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i dorośli niezrzeszeni . W swoim repertuarze ma ponad 70 utworów muzycznych 4 głosowych a cappella w tym: muzykę sakralną, dawną, rozrywkową, okolicznościową i patriotyczną. W 2010, 2012 , 2016 i 2018 roku został Laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów ARS Seniorów w Szczecinie. Trzykrotnie w latach 2012, 2016 i 2018 jako Laureat reprezentował województwo zachodniopomorskie na XV, XVII I XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie ARS Seniorów w Bydgoszczy i Włocławku , biorąc udział w koncertach Galowych i zdobywając nagrody i wyróżnienia . We wrześniu 2012r zdobył nagrodę specjalną na XV Ogólnopolskim Konkursie Ars Seniorów w Bydgoszczy w kategorii chórów mieszanych. W październiku 2012 r zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, a w 2013r Grand Prix na II edycji tego Festiwalu. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Szczecinie (2014)r oraz w Polsko – Niemieckich Spotkaniach Chórów w Keminizt w Niemczech. W 2017 roku zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu ARS Seniorów Województwa Zachodniopomorskiego w Stargardzie. W maju 2019 roku zdobył wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej „ Ars Longa” w Poznaniu – warto zaznaczyć , że był jedynym chórem składającym się z samych seniorów powyżej 60 lat . W czerwcu 2019 roku zdobył „ Brązowe Pasmo” na V Bałtyckim Konkursie Chórów – Pomerania Cantat w Koszalinie . Został odznaczony złotą odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w 2023 r. W 2022 i 2023 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie . W 2023 roku zdobył III nagrodę ( Brązowe pasmo) na 58 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w kategorii chórów seniorów oraz III nagrodę ( Brązowe Pasmo) w konkursie MUSICA SACRA na tym festiwalu w kategorii ogólnej.
Zespół wokalny Wrzos, Sicienko
Kategoria: Zespoły Wokalne
Dyrygent: Michał Stropa
Zespół wokalny Wrzos powstał w marcu 2009 r. przy Stowarzyszeniu Gminnej Rady Kobiet w Sicienku. Jego założycielem i kierownikiem do 2022 r. była Czesława Pinkowska. Od tego czasu funkcję tę pełni Wiesława Krupa – Maćkowiak.
Bogaty repertuar stanowią pieśni ludowe, patriotyczne, biesiadne, religijne i rozrywkowe. W związku z tym zespół występuje bardzo często, przy różnych okazjach: na dożynkach, majówkach, jarmarkach, festiwalach, szkołach, przedszkolach, kościołach, placówkach opiekuńczych, klubach itp.
W ciągu swojej 15-letniej działalności Zespół Wrzos występował w ponad 300 występach i koncertach, szczególnie na terenie gminy, powiatu, województwa i w różnych miejscach naszego kraju.
Biorąc udział w festiwalach, zajmował czołowe miejsca:
- I miejsce w Powiatowym Festiwalu Piosenki Ludowej i Twórczości Ludowej w Sicienku (2010 r.)
- I miejsce i Grand Prix w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Ludowej i Twórczości Ludowej w Karolewie (2012 r.)
- I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie (2013 r.)
- III miejsce w Trzecim Kujawskim Festynie Piosenki Ludowej w Inowrocławiu (2013 r.)
- I miejsce w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Tucholi (2013 r.)
- II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie (2014 r.)
- III miejsce w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotyczniej w Mroczy (2014 r.)
- III miejsce w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie (2021 r.) – więcej o wydarzeniu: http://gck-sicienko.pl/aktualnosc-565-miedzynarodowe_muzyczne_zmagania.html
- I miejsce za wykonanie pieśni patriotycznej „Ułani, ułani” w Szczecinie (2021 r.)
W roku 2014 wspólnie z zespołami ludowymi: Kruszynianki, Frechowne Sznupki i Łochowianie został nagrany teledysk prezentujący atrakcje turystyczne Doliny Kanału Bydgoskiego.
Chór Octava Żagań
Kategoria: Chóry Mieszane
Dyrygent: Emilia Wójcik
Chór Octava to grupa ludzi pełnych zapału do wyrażania się przez śpiew, pragnących przeżyć wielką przygodę artystyczną. Octava powstała w październiku 2009 roku. Na co dzień chór funkcjonuje przy Żagańskim Stowarzyszeniu Muzycznym Octava, natomiast od roku 2015 roku tworzy sekcje Szkoły Talentów przy Żagańskim Pałacu Kultury.
Na swoim koncie ma m.in. II miejsce w Diecezjalnym Przeglądzie Kolęd I Pastorałek (2010), Tytuł Laureata XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” (2011), wyróżnienie XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie”, Finalista Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2016), Tytuł Laureata IV Rejonowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żaganiu (2017), III miejsce Festiwalu Sedina Cantat w Szczecinie (2017), Brązowe Pasmo na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni w Sławie (2018, 2024) Nagrodę specjalną za wykonanie pieśni patriotycznej podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni w Sławie (2018,2024) . Chór aktywnie włącza się w życie kulturalne miasta Żagań i regionu. W latach 2015-2019 był organizatorem i uczestnikiem koncertów w ramach Lubuskiego Festiwalu Pieśni Pasyjnej. Od 2018 organizuje doroczne, letnie koncerty dla mieszkańców Żagania, a także koncerty z okazji świąt narodowych, koncerty charytatywne i koncerty kolęd. Zespół koncertował w Polsce i za granicą w ramach uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach. W tym roku obchodzi jubileusz 15- lecia istnienia.
Dyrygent:
Emilia Wójcik – Absolwentka żagańskiej szkoły muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, obecnie studentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się muzyką epoki klasycyzmu, w szczególności twórczością Józefa Haydna oraz szeroko pojętą historią opery. Swoją przygodę z prowadzeniem chóru rozpoczęła w kwietniu 2024r. Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na co dzień nauczyciel chóru i klasy skrzypiec w PSM