ZDJECIE Chór Cantores Colabregae Kołobrzeg

Chór Cantores Colabregae

/Kołobrzeg/

Chór Cantores Colabregae działający już 25 lat, obecnie jako Chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta w ostatnich czasach zdobył m.in. w ramach VII Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie (2021) GRAND PRIX, I miejsce w kategorii chóry mieszane i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu zagranicznego kompozytora w tym samym konkursie oraz III nagrodę rok później.  Na swoim koncie chór ma również tytuł laureata, II nagrodę oraz wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych organizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (udział w latach 2003-2006, 2010). Koncertował i brał udział w wielu wydarzeniach kulturalnych w Szczecinie, Gdańsku, Wejherowie, Świdwinie, Ustroniu Morskim a także za granicą: w Niemczech i Włoszech. Występował podczas ważnych uroczystości w Kołobrzegu obok chórów z Danii, Niemiec i Brazylii.

Kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Danuta Piotrowska

Repertuar konkursowy:

muz. T. Sygietyński, opr. tekst. M. Zimińska – Dwa serduszka

muz. R. Gallenberg, sł. T. Kowalski, opr. J. Kondarewicz – Tam na błoniu

muz. autor nieznany, sł. F. Bohomolec, opr. T. Maklakiewicz – Kurdesz

muz. W.A. Mozart – Ave Verum

 

FOTO LESZNO

Chór Miejski Chopin

/Leszno/

Chór Miejski Chopin jest jedynym chórem mieszanym na terenie miasta Leszna o nieprzerwanej działalności artystycznej od 103 lat. Dyrygentem jest mgr Bartosz Żołędziejewski (od października 2009 r.), absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Menadżer Kultury. Funkcję prezesa Zarządu chóru od marca 2023 r. pełni Hanna Jęsiek. Chór uczestniczy w wielu wydarzeniach współorganizowanych przez Miasto Leszno i MOK oraz samorząd Leszna. Są to między innymi: Dni Leszna, uroczystości z okazji odzyskania niepodległości, 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy, czy uświetnienie Zgromadzenia Samorządowców Ziemi Leszczyńskiej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chór Miejski Chopin posiada różnorodny repertuar i uświetnia wiele wydarzeń miejskich, w kościołach, a także na zaproszenie, uświetnia uroczystości rodzinne, na przykład śluby, czy jubileusze. Chór przy MOK w Lesznie posiada sztandar nadany w 1922 r., który ma wartość muzealną i znajduje się w zasobach Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zespół posiada odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez MKiDN i Honorową odznakę Zasłużony dla Miasta Leszna nadaną przez Radę Miasta Leszna. Posiada też zbiorową Odznakę Honorową IV stopnia – Złotą z Laurem nadaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lesznie, odznaczenie honorowe zasłużony dla kultury polskiej, zasłużony dla miasta Leszna, Gloria Artis i zasłużony dla województwa Wlkp. Od 2012 r. działania Chóru są wspomagane przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Artystyczne im. Fryderyka Chopina (LSA). Od 2018 r. funkcję Prezesa sprawuje Irena Sierpowska-Glapiak. Największym przedsięwzięciem LSA było wydanie z okazji 100-lecia pierwszej w dziejach monografii o Chórze autorstwa Pani Janiny Małgorzaty Halec p.t.: Chór Chopin w Lesznie 1920-2020 Dzieje i współczesność.

 

Kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Bartosz Żołędziejewski

Repertuar konkursowy:

muz., sł. lud. Edward Bury – Warkoczyk

muz. Cz. Orsztynowicz, sł. R. Petelenz-Łukasiewicz – Do Leszna

  1. Casciolini – Panis Angelicus

Freddie Mercury – Love of my life

 

FOTO GNIEW

Chór Stowarzyszenia Gniewskiego UTW Pasja

/Gniew/

Chór Stowarzyszenia Gniewskiego UTW Pasja, Gniew, jest muzyczną wizytówką Gniewskiego UTW. Chór istnieje od 2017 r. w 2020 r. jego dyrygenturę objęła chórmistrzyni Pani Izabella Chyła.

Pasja jest chórem żeńskim trzygłosowym. Aktualnie liczy 19 osób.

W swoim repertuarze sięga do muzyki dawnej i współczesnej; zarówno sakralnej jak i świeckiej. Współtworzy koncerty podczas ważnych uroczystości dla społeczności miasta, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Narodowego Święta Niepodległości, Dnia Matki i Ojca. Swoim śpiewem promuje również wydarzenia organizowane przez Gniewski Uniwersytet. W swoim dorobku ma Złote Pasmo XVIII w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Chełmno 2023 w kategorii chóry seniorów oraz nagrodę specjalną tego konkursu za szlachetność i kulturę brzmienia oraz narrację wykonania. Pani Chórmistrz w tym konkursie zdobyła nagrodę specjalną w kategorii najlepszy dyrygent. Kolejne nagrody to: Brązowe Pasma za udział w konkursach on-line XVII Konkursu Kolęd i Pastorałek Chełmno 2022 i Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd „Przy choince” Wrocław 2022.

Chórzystki Pasji łączy radość z wspólnych muzycznych spotkań, a także głęboka wrażliwość na piękno chóralnego śpiewu.

 

Kategoria: chóry jednorodne /żeński/

Dyrygent: Izabela Chyła

Repertuar konkursowy:

muz. St. Kazuro, sł. autor nieznany, opr. ks. Z. Bernat – Za moją białą chatą

arr. Maria Quintanilla – Bonse Aba Tradicional de Zambia

muz. Wł. Korcz, sł. W. Chotomska – Rozkołysz pieśnią świat

 

FOTO POLCZYN ZDROJ

Kameralny Chór Mieszany Cantus

/Połczyn-Zdrój/

Kameralny Chór Mieszany Cantus powstał w kwietniu 1998 r. w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Kształt organizacyjny i artystyczny nadał Bolesław Kurek – dyrygent, aranżer, nauczyciel emisji głosu, autor „Hejnału Połczyna-Zdroju” oraz wielu opracowań na chór 4-głosowy. Od samego początku chórowi akompaniuje na fortepianie Olga Kurek. W bieżącym roku chór obchodzi jubileusz 25-lecia działalności artystycznej.

Cantus brał udział w licznych festiwalach, przeglądach i konkursach, zdobywając prestiżowe nagrody. Oto niektóre z nich:

– 2000 – 3 miejsce w Konkursie Chórów Amatorskich w Gdańsku,

– 2002 – laureat Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie,

– 2006 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Krynicy-Zdroju,

– 2009 – Brązowy Dyplom w dwóch kategoriach 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach,

– 2011 – Grand Prix w Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie.

Chór koncertował również poza granicami kraju: w Niemczech, Czechach, Ukrainie, Litwie i we Włoszech, gdzie połczyńscy śpiewacy godnie spełniali misję przybliżania polskiej pieśni innym narodom.

Chór trzykrotnie koncertował w Sejmie RP w Warszawie, miał zaszczyt wystąpić w Sali Złotej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas uroczystości poświęconej obchodom 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a także wystąpić podczas uroczystej Mszy Św. w Archikatedrze Warszawskiej z okazji 100. rocznicy powstania Związku OSP RP.

W uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego oraz za osiągnięcia w dziedzinie kultury Chórowi nadano Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, Wyróżnienie Honorowe „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” oraz Honorową Odznakę Burmistrza Połczyna-Zdroju „Salus Publica Suprema Lex”.

 

Kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Bolesław Kurek

Repertuar konkursowy:

sł. Emanuel Schlechter, oprac. Bolesław Kurek – Moja gitara

muz. Wł. Korcz, sł. J. Pietrzak, oprac. Bolesław Kurek – Żeby Polska była Polską
Jan Campanus Vodňanský – Rorando coeli

muz. Elton John, sł. Tim Rice – Can you feel the love tonight

FOTO SWINOUJSCIE KANTYLENA

Chór Mieszany Kantylena

/Świnoujście/

Chór Mieszany Kantylena działa w Miejskim Domu Kultury od 2008 r., założycielem i dyrygentem jest Pani Barbara Okoń. Członkami Chóru są zarówno Słuchacze z UTW, jak i dorośli niezrzeszeni.  W swoim repertuarze ma ponad 70 utworów muzycznych 4 głosowych  a cappella w tym: muzykę sakralną, dawną, rozrywkową, okolicznościową i patriotyczną. W 2010, 2012, 2016 i 2018 r. został Laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów ARS Seniorów w Szczecinie. W 2011 r.  brał udział w XII Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów „CECYLIADA – 2011” w Szczecinie, zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Goleniowie (2011), jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (od 2012). Trzykrotnie w latach 2012, 2016 i 2018 jako Laureat reprezentował województwo zachodniopomorskie na XV, XVII I XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie ARS Seniorów w Bydgoszczy i Włocławku, biorąc udział w koncertach Galowych i zdobywając nagrody i wyróżnienia. We wrześniu 2012 r. zdobył nagrodę specjalną na XV Ogólnopolskim Konkursie Ars Seniorów w Bydgoszczy w kategorii chórów mieszanych. W październiku 2012 r. zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów UTW w Nowym Warpnie, a w 2013 r. Grand Prix na II edycji tego Festiwalu. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Szczecinie (2014) oraz w Polsko-Niemieckich Spotkaniach Chórów w Keminizt w Niemczech. W 2017 r. zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu ARS Seniorów Województwa Zachodniopomorskiego w Stargardzie. W maju 2019 r. zdobył wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej „Ars Longa” w Poznaniu – warto zaznaczyć, że był jedynym chórem składającym się z samych seniorów powyżej 60 lat. W czerwcu 2019 r. zdobył „Brązowe Pasmo” na V Bałtyckim Konkursie Chórów – Pomerania Cantat w Koszalinie. Nagrał płyty DVD – „Kolędy i pastorałki” (2011), „Jubileusz V-lecia” (2012), Jubileusz X-lecia ( 2018), Koncert Świąteczny (2013). Został odznaczony brązową odznaką PZCHiO (2013), srebrną (2018) i złotą (2023). W czasie pandemii Chór prowadził zajęcia zdalne, nagrywał koncerty i publikował je przez platformy multimedialne: Facebook i inne. W 2022 r. zdobył III nagrodę na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie. W 2023 r. zdobył III nagrodę (Brązowe pasmo) na 58. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w kategorii chórów seniorów oraz III nagrodę (Brązowe Pasmo) w konkursie MUSICA SACRA w kategorii ogólnej. Chór bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta Świnoujścia i Regionu Zachodniopomorskiego dając liczne koncerty muzyki sakralnej i uświetniając patriotyczne i okolicznościowe imprezy.

 

Kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Barbara Okoń

Repertuar konkursowy:

muz. lud., opr. W. Buchwald – Wiązanka melodii zespołów Mazowsze i Śląsk

muz. i sł. M. Zieliński, opr. Ks. H. Chamski – Serce w plecaku

  1. Sykulski – Hymn III Tysiąclecia

Cancion Zulu – Siyahamba

Leonard Cohen, opr. R. Emerson – Hallelujah

 

FOTO UKRAINA

 

Żeński Chór Kameralny Barwy Lwowskiej Szkoły Muzycznej nr 8

Lwów /Ukraina/

Żeński Chór Kameralny Nauczycielek Barwy Lwowskiej Szkoły Muzycznej nr 8 – miłość do śpiewu chóralnego połączyła nauczycieli różnych specjalności w twórczy zespół chóralny.

Laureat regionalnych festiwali i konkursów, uczestnik Międzynarodowego Festiwalu „Warto Być” (Bułgaria 2013). 2015 – I miejsce w regionalnym konkursie poświęconym rocznicy M. Verbytskyi (Mykolaiv). Uczestnik koncertów bożonarodzeniowych na Słowacji i w Czechach.  W 2017 r. Chór został uczestnikiem programu wymiany doświadczeń i promocji ukraińskiej tradycji narodowej w programie bożonarodzeniowym „Kolędujmy razem” w Domosławiczach w Polsce. 2018 – I miejsce na XIV Festiwalu – konkursiem „Pieśni zapomnianej ziemi” w Horodku. Uczestnik XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd w Terespolu (2019).

 

Kategoria: chóry jednorodne /żeński/

Dyrygent: Svitlana Karpovych

Repertuar konkursowy:

łemkowska pios. lud. opr. E. Kozak – Oj wersze, mij wersze

muz. T. Petrynenko – Ukraina

łemkowska pios. lud. opr. E. Kozak – Nasza Anniczka

muz. D. Kaczini – Ave Maria

muz. M. Skoryk, sł. M.Petrenko – Narysuj mi noc

 

FOTO con passione

Chór Con Passione powstał w 2019 r. przy Polskim Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”. Od początku nastawiony był na działalność chóru jednorodnego żeńskiego, tworzony przez Panie w wieku dojrzałym 50+. Pomimo krótkiego stażu, chór został dwukrotnie doceniony i nagrodzony za zajęcia I miejsca podczas Przeglądu Chórów Senioralnych we Wrocławiu, zarówno w roku 2019 i 2020 oraz I miejsca w kategorii chórów jednorodnych podczas Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie (październik 2020 i październik 2022). Działa na terenie Wrocławia realizując koncerty tematyczne. Kilkukrotnie występował w projektach z orkiestrą z repertuarem ludowym, patriotycznym na terenie województw dolnośląskiego i łódzkiego.

Kategoria: chóry jednorodne /żeński/

Dyrygent: Sebastian Sikora

Repertuar konkursowy:

muz. F. Ryling – Dzieweczko ze Śląska

opr. P. Serokos z rep. Alibabki – Obladi oblada

opr. M. Komorowska – Śpiewaj razem z nami

opr. U. Koza – Polskie kwiaty

FOTO con grazia

Chór Con Grazia powstał w 2015 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czastarach. Początkowo był chórem żeńskim, liczącym tylko 9 Pań. W obecnym składzie mieszanym – 35 osób – działają od października 2017 r. Wspierany w swojej działalności przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru jest Sebastian Sikora. Realizują bardzo różnorodny repertuar, od utworów ludowych, przez rozrywkowe po patriotyczne i sakralne. Kilkukrotnie występował w projektach z orkiestrą z repertuarem ludowym, patriotycznym na terenie województw dolnośląskiego i łódzkiego.

Osiągnięcia:

  • I miejsce w kategorii chórów podczas Senioraliów Regionu Wieruszowskiego (listopad 2016)
  • Brązowe Pasmo w I Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym 50+ w Wejherowie (maj 2016)
  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”
    w kategorii chóry i zespoły wokalne w Łodzi (grudzień 2017)
  • Wyróżnienie specjalne w Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łodzi (styczeń 2017)
  • I miejsce w kategorii chórów podczas Senioraliów Regionu Wieruszowskiego (listopad 2018)
  • III miejsce w kat. chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis” w Łodzi (listopad 2018)
  • Dwa brązowe pasma podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantantes Lublinensis” w Lublinie (listopad 2018)
  • Srebrne Pasmo podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów „Silesia Cantat”
    w Głogowie (październik 2018)
  • III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „W Hołdzie Niepodległej”
    w Sieradzu ( październik 2018)
  • Brązowe Pasmo podczas X Ogólnopolskiego Turnieju Chórów w Chełmnie (październik 2018)
  • Złote Pasmo i I miejsce w kategorii chórów mieszanych w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Wejherowie (maj 2018)
  • Srebrne Pasmo oraz II miejsce w kategorii chórów senioralnych w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Tykocinie (maj 2018)
  • II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Przystanek 60+” w Łodzi (luty 2018)
  • Brązowy Dyplom w kategorii Chóry Mieszane podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej (listopad 2019)
  • Brązowy Dyplom w kategorii Chóry Mieszane podczas Międzynarodowego Festiwalu chóralnego im. Prof. Józefa Świdra (grudzień 2019)
  • II miejsce w kategorii chóry mieszane podczas Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie (październik 2020)
  • Srebrny Dyplom w kategorii Chóry Mieszane podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Tykocinie (czerwiec 2021)
  • II miejsce w kategorii chóry mieszane podczas Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie (październik 2022)
  • Srebrny Dyplom w kategorii chóry mieszane podczas Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Maryjnej w Niemczu (kwiecień 2023)

Kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Sebastian Sikora

Repertuar konkursowy:

muz. F. Ryling – Idzie chmura

muz. J. Paczyński – Maryja wzięta do nieba

opr. U. Koza – Serce w placaku

opr. K. Dyba – Bella Donna

 

 

 

FOTO SWINOUJSCIE Zespół Męski Chwaty

Zespół Męski Chwaty

/Świnoujście/

Zespół Męski Chwaty – to obecnie pięciu „Starszych Panów”:

Józef Mol – tenor, Marian Świderczuk – tenor, Marian Łyskawa – baryton, Jan Adamski – bas, Adam Dziurbacz – bas.

Śpiewają razem od 2011 r. w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu. Są młodzi duchem – średnia wieku to 30 lat – ale do setki! W swoim repertuarze mają głównie piosenki o miłości – które śpiewają w kliku językach: włoskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim, a nawet polskim. Ciągle mają wielki apetyt na życie, a wspólna pasja do muzyki działa na nich jak maseczka odmładzająca. Są szarmanccy, uroczy i bardzo dobrze wychowani. Zawsze pogodni – czym zarażają publiczność na swoich koncertach. Zdobyli już prawie wszystkie wojewódzkie i ogólnopolskie główne nagrody w swojej seniorskiej kategorii, ale nie poprzestają na laurach i nadal pracują nad swoim poziomem i nowym repertuarem. Brali udział w VII edycji „Mam Talent” w TVN i doszli aż do półfinałów, co uważają za swoją największa przygodę muzyczną. Występowali nawet na festiwalu FAMA 2019. W latach 2012-2018 kilkakrotnie zdobywali tytuł Laureata Ars SENIORÓW Regionu Zachodniopomorskiego, oraz I i II miejsca na Festiwalu Ogólnopolskim ARS Seniorów. W 2022 r. zdobyli II nagrodę na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie. Zespół od 12 lat prowadzi specjalista /instruktor muzyki MDK – Barbara Okoń.

 

Kategoria: zespoły wokalne

Dyrygent: Barbara Okoń

Repertuar konkursowy:

sł. J. Korzeniowski, pieśń górali huculskich – Czerwony pas

muz. M. Kozar-Słobodziński – Rozkwitały pąki białych róż

autorzy nieznani – Szara piechota

z musicalu „Skrzypek na dachu” – Gdybym był bogaczem

muz. M. Grechuta – Ocalić od zapomnienia

 

fata mierzynianki 1

Zespół Folklorystyczny Mierzynianki

/Szczecin/

Zespół Folklorystyczny Mierzynianki działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Mierzynie. Otrzymał wyróżnienie na Przeglądzie Kapel Ludowych w ramach Targów Rolnych w Barzkowicach w 2022 roku oraz był finalistą pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Kategoria: zespoły wokalne

Dyrygent: Adam Kuliś

Repertuar konkursowy:

muz. S. Kazuro, sł. B. Ostrowska, opr. M. Wacholc – Krakowiak

ze zbioru Śpiewnik. Zespoły ludowe Gmina Międzyrzec Podlaski – Razu pewnego, Krzewina

muz. M. Kozar-Słobódzki, sł. K. Wroczyński – Białe róże

mel. lud. – Idzie chmura

 

FOTO RES MUSICA GRYFINO

Chór Res Musica w Gryfinie działa od 23 lat, powstał w  2000 r. jako Chór Nauczycielski, a w 2004 r. założył stowarzyszenie i przyjął nazwę Res Musica. W swoim dorobku posiada złote, srebrne i brązowe dyplomy zdobyte na festiwalach i w konkursach chóralnych w Polsce i za granicą.  Chór organizuje w Gryfinie cykliczne koncerty kolęd, pieśni pasyjnych, muzyki polskiej. W 2020 r. wieloletni dyrygent Grzegorz Handke po 20 latach zakończył pracę z chórem i przekazał zespół Tomaszowi Witkowskiemu – prężnie działającemu animatorowi życia muzycznego w Polsce i za granicą. To dzięki jego aranżacjom w dwóch ostatnich latach ze wzgl. obostrzeń epidemicznych zespół mógł swoje nagrania umieszczać w internecie.  W 2022 r. Chór na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie zdobył Grand Prix. W czerwcu 2022 r. dyrygenturę chóru objęła prof. dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon, która w 1991 r. stworzyła Chór Kameralny przy Akademii Rolniczej (od 2009 r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Od 2013 r. pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej oraz Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w  Szczecinie i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, podczas którego promowana jest muzyka polskich twórców.

 

ZDJECIE ZUT 1

W 1991 r. prof. dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon założyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej w Szczecinie, który do dziś prowadzi z ogromnym zaangażowaniem i pasją, ponieważ zespół ten jest jej głównym obszarem działalności artystycznej. W 2009 r. w wyniku połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej powstał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który objął nad chórem patronat. Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom, ale nadal istnieje w kameralnym składzie, gdyż dyrygentce zależało na współpracy z muzykującymi, wrażliwymi ludźmi, którzy mają potrzebę spełniania swych ambicji, lubią pracować, realizować nowe wyzwania artystyczne i poznawać świat. Repertuar obejmuje muzykę sakralna, ludową, rozrywkową, kolędy, pastorałki, utwory gospel oraz dzieła wokalno-instrumentalne tj. Carmina Burana – C. Orffa, Stella Coeli – J.M. Krausse, Gloria – A. Vivaldiego, Stabat Mater – G. Rossiniego, Angelus i Exodus – W. Kilara, Msza G-dur – F. Schuberta, Stabat Mater – G.B. Pergolesiego, Sancta Cecilia i Missa Brevis – M. Sawy, Missa Brevis i Msza o pokój – J. Szopińskiego, Messe breve – Ch. Gounoda, Requiem i Msza Koronacyjna – W. A. Mozarta, IX Symfonia – L. van Beethovena, Liverpool Oratorio – P. McCartneya, Msza Es-dur St. Moniuszki, Magnificat – M. Żebrowskiego, Missa pro pace – F. Nowowiejskiego, Krótka Msza Dziecięca – K. Naklickiego, Cicha Noc – M. Małeckiego, Msza – St. Dobrogosza, Missa Rotna – B. P. Holbecha, Msza Nelsońska – J. Haydna (łącznie ok. 53 pozycji), które zespół wykonywał pod batutą uznanych dyrygentów m.in. Jana Szyrockiego, Bohdana Boguszewskiego, Eugeniusza Kusa, Jerzego Salwarowskiego, Warcisława Kunca, Jerzego Rachubińskiego, Zbigniewa Szablewskiego, Pawła Osuchowskiego, Moniki Wolińskiej, Elżbiety Wtorkowskiej, Jona Fyllinga, Luci Bérešovej i wielu innych. Zespół dokonał wielu prawykonań utworów skomponowanych przez współczesnych kompozytorów polskich i szczecińskich.

     Lata 1991-2022 to aktywne życie koncertowe, bo zespół wykonał ponad 400 koncertów w Polsce i 224 za granicą, wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych w kraju, Europie i Azji, na których zdobył 69 nagród.

     Koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Korsyce, Litwie, Kanadzie, Macedonii, Majorce, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Sardynii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoszech, na Bornholmie, Gozo i Wyspach Owczych.

     Występował w Sali Księcia Bogusława, Galerii Gotyckiej oraz Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Filharmonii im. M. Karłowicza, Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, Operze na Zamku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Katedrze na Wawelu w Krakowie, Filharmonii Poznańskiej, Zborze Poewangelickim w Letnicy k. Zielonej Góry, Filharmonii Gorzowskiej, Pałacu w Trzebiatowie, w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie (Ukraina), Sali Koncertowej G. Mahlera, kościołach miast włoskiego Tyrolu oraz na Grossglockner – najwyższym szczycie Austrii, Sali Koncertowej im. Ladislava Stanceka w Libercu i Wielkiej Sali Domu Kultury w Prievidze (Słowacja), Pałacu Balińskich w Jaszunach (Litwa), Ambasadzie Polskiej w Rydze (Łotwa), Kryształowej Kaplicy w Moskwie (Rosja). Koncertował m.in. ze Szczecin Brass Quintet, Orkiestrą SMOK, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, Zespołem Instrumentalnym „Sedina” i Baltic Neopolis, Orkiestrą Kameralną Ocean dźwięku, Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” i Orkiestrą Wojskową w Szczecinie, z którą nagrał trzy płyty CD z kolędami, utworami rozrywkowymi i o tematyce patriotycznej. W repertuarze zespołu znajduje się ok. 300 utworów, a dorobek artystyczny został utrwalony na 15 płytach CD.

Jest współorganizatorem festiwali organizowanych przez Fundację Morze Kultury m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów, projektu „Śpiewające Muzeum” oraz cykli koncertów „Szczecin-miasto talentów”.

 

FOTO DOMINIK FRANCZUK

mgr Dominik Franczuk

Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego w Szczecinie (klasa fortepianu Anny Gajewskiej), Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego (klasa fortepianu Pawła Gorczyńskiego) i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa fortepianu prof. Marii Murawskiej i dra Pawła Wakarecego). Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Vincenza Balzaniego, Jerzego Godziszewskiego, Amalię Malling oraz Tamása Ungára. Jest laureatem konkursów pianistycznych w Mediolanie, Szczecinie oraz Sztokholmie.