echoariosoStargardzki Chór „Echo – Arioso” im. Stanisława Moniuszki powstał na bazie Chóru Męskiego „Echo” działającego od 1972 r. przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim. W roku 1988 Chór Męski „Echo” przekształca się w Chór Mieszany „Arioso”. Jednak decyzją Walnego Zebrania, w lutym 1995 r. (łącząc staże chóru „Echo” i „Arioso”), przyjmuje się za datę początku istnienia chóru dzień 15 kwietnia 1972 r. i oficjalną nazwę: Chór Mieszany „Echo–Arioso” im. Stanisława Moniuszki, a od roku 2012: Stargardzki Chór „Echo-Arioso” im. St. Moniuszki. Obecnie chór liczy 40 członków i od roku 1995 działa pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego. W repertuarze chóru, znajduje się ponad 200 utworów o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe, okolicznościowe a także dwie duże formy oratoryjne kompozycji Zbigniewa Małkowicza, które były wykonywane przy współpracy z chórami stargardzkimi i poznańskim zespołem LUMEN i kierownictwem muzycznym tego kompozytora.
Chór chętnie koncertuje w swoim regionie, województwie, w kraju i poza jego granicami. Z wielkim powodzeniem koncertował na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolejowych organizowanym przez zrzeszenie europejskich kolejarzy FISAIC. Sławił piękno polskiej pieśni w takich krajach jak: Niemcy (6-krotnie), Czechy, Słowacja, Węgry (2-krotnie), Łotwa (2-krotnie), Białoruś, Włochy, Watykan oraz Francja. W marcu 2015 roku na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Szczecinie, chór zdobył w swojej kategorii brązowe pasmo.
W tej ciągłości historycznej chórowi przyświecały piękne słowa patrona chóru – Stanisława Moniuszki:
„….A to, co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest celem dziecinnych naszych wspomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wyrośli, podobać się nie przestanie …”.

Dyrygent: Jerzy Krawczyński

image_pdfZapisz jako PDFimage_printWydrukuj
Stargardzki Chór „Echo – Arioso” im. Stanisława Moniuszki