morzanie

Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” powstał 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez Józefa Klebbę – działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza.

Głównym celem zespołu jest propagowanie kultury kaszubskiej.

W swojej dotychczasowej działalności zespół dał ponad 400 koncertów i zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in.: I miejsce na Przeglądzie Pieśni Kaszubskich w Wierzchucinie (2002);; wyróżnienie na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2004) za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej; wyróżnienie na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” (Sopot, 2008); Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” na X Festiwalu Pieśni Kaszubskiej „Kaszëbsczé Tónë nad Môlim Mòrzã” (Swarzewo, 2009).

W 2007 roku działalność chóru została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało mu nagrodę „Bursztynowy Mieczyk” za pasję i zaangażowanie w propagowaniu kultury i tradycji Ziemi Kaszubskiej. W 2010 oraz 2013 roku chór został laureatem nagrody „Bursztynowa Koga”. Zespół otrzymał również tytuł Ambasadora Gminy Kosakowo.

Chór brał udział w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie (2004), w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w Gdańsku (2005) oraz w jubileuszu 50-lecia istnienia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2006).

Przez ponad 17 lat swej działalności chór odbył tournée zagraniczne do Niemiec, Litwy, Ukrainy, a także dwukrotnie odwiedził Francję i Włochy.

Chór „Morzanie” corocznie organizuje „Spotkania chóralne” oraz „Festiwal Kolęd Kaszubskich”. Zespół wydał również trzy płyty CD oraz dwa tomy „Śpiewnika Kolęd Kaszubskich”.

Od września 2016 roku kierownikiem artystycznym zespołu jest Paweł Nodzak.

W 2017 roku „Morzanie” pod nowym kierownictwem zdobyli Grand Prix na I Festiwalu Muzyki Chóralnej „Spotkajmy się nad Radunią” w Pruszczu Gdańskim, I miejsce oraz nagrodę za najlepiej wykonaną kompozycję Feliksa Nowowiejskiego na XVI Festiwalu Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Kosakowie. Zespół został również wyróżniony nagrodą za promocję kultury kaszubskiej na XIII Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie. Za działalność kulturalną w 2017 roku Morzanie otrzymali wyróżnienie od Wójsta Gminy Kosakowo.
W 2018 roku zespół zdobył Brązowy Dyplom na IV Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie oraz Złote Pasmo i I miejsce w kategorii chóry kameralne na II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „50+” w Wejherowie. W czerwcu zespół brał udział w obchodach 100-lecia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dyrygent: Paweł Nodzak

Repertuar konkursowy:

Baldassarre Donato – O dolce vita mia, non mi far guerra

Joseph Gentry Stephens – Ubi caritas

Jan Trepczyk (opr. Zbigniew Szablewski) – Bùdzta sã Kaszëbi

Anna Rocławska-Musiałczyk – Reboczci

Marian Sawa – Dyptyk wiejski

image_pdfZapisz jako PDFimage_printWydrukuj
Kaszubski Regionalny Chór MORZANIE, Dębogórze