chor meski wloszakowice

Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic założony w 1959 roku. Patron chóru, Karol Kurpiński  urodził się we Włoszakowicach, stąd w repertuarze chóru Jego utwory (polonezy, pieśni patriotyczne, religijne) zajmują ważne miejsce.  Chór wykonuje utwory muzyki dawnej i współczesnej, religijnej i popularnej, biesiadnej i rozrywkowej. Współpracuje z innymi chórami włoszakowickimi; żeńskim – Cantilena oraz szkolnym – Musikarola wykonując przy różnych okazjach wspólnie opracowane utwory. Współpraca owocująca wspólnymi, publicznymi  wykonaniami utworów rozszerzona jest na  dwa inne  chóry zewnętrzne. Chór jest  zapraszany do udziału w różnych wydarzeniach muzycznych i okolicznościowych w środowisku lokalnym i poza nim.

W swej historii  chór ma m.in. udział w Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie, Wielkopolskich Świętach Pieśni i Muzyki, Wielkopolskich Przeglądach Kolęd i Pastorałek. Zdobywał srebrne i brązowe Pasma, wyróżnienia i nagrody, wygrywał przeglądy w kat. chórów jednorodnych.  Chór koncertował w kilku miastach Holandii, oprawił kompozycjami swego Patrona mszę w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie, śpiewał także  w Czechach, na Słowacji. Przy okazji wyjazdowych warsztatów w  kraju chór zawsze stara się ubogacić m.in. kompozycjami Kurpińskiego msze św. w miejscu pobytu, np. w kaplicy MB na Jasnej Górze, w Lesku, Wrocławiu, Świnoujściu, Gorzowie Wlkp., Warszawie, Gdańsku  Oliwie promując patrona i swoje środowisko.

O  dobrym    klimacie w  chórze    świadczy  fakt,  że  w  prawie  sześćdziesięcioletniej    działalności

z chórem  pracuje dopiero  trzeci,  obecny dyrygent,  mgr Mariusz Kowalczyk. Nieprzerwanie od początku śpiewa jeden z założycieli chóru sprzed 58 lat, druh Stanisław Walkowiak oraz kilku ze stażem o kilka miesięcy krótszym.

Za swą aktywność w popularyzowaniu kultury muzycznej i promowaniu regionu chór został wyróżniony odznakami „Za zasługi dla woj. wielkopolskiego”   oraz  ”Zasłużony dla kultury polskiej”.

Repertuar konkursowy:

Hulanka – Fryderyk Chopin w oprac. P. Maszyńskiego

Tebe poem (chorał) – Gawrił Łomakij

Bolesław Chrobry – anonim XVII w. w oprac. na chór Stefana Stuligrosza

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę – Stanisław Magierski