chor-soli-deo-naklo

dyr. Michał Gacka

Chór Soli Deo może poszczycić się bardzo bogatą historią, a jego początki sięgają roku 1927 kiedy to przy parafii p.w.  św. Wawrzyńca powstał chór męski, prowadzony przez ks. Ignacego Gepperta i organistę Ignacego Pufala. Dopiero w roku 2000 chór zostaje wzbogacony o głosy żeńskie przez ówczesnego dyrygenta, Radosława Wilkiewicza.

Grupę śpiewaczą tworzą mieszkańcy Nakła, Paterka, Ślesina, Trzeciewnicy, Czrząstowa, Dębowa, Witosławia, Występu i innych miejscowości powiatu nakielskiego.

Chór w swoim repertuarze posiada utwory z różnych epok muzycznych, od renesansu do utworów kompozytorów współczesnych.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy zajęcie Brązowe Pasmo na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach. (12 maja 2012 r.) oraz I miejsca i  Pucharu Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych  na VII Przeglądzie Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, organizowanym przez Ośrodek Kultury w Mroczy (12 maja 2012 r.).

Brązowe Pasmo na IV Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni (październik 2012r.).

I miejsce o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy (7 grudnia 2013r.).

Chór Soli Deo w ogromnym stopniu wpisuje się w życie kulturalne Nakła nad Notecią, biorąc czynny udział różnych imprezach kulturalnych miasta i regionu.

Od 2011 roku  kierownikiem artystycznym chóru jest pan Michał Gacka,  absolwent  Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

kategoria: chóry mieszane

Repertuar konkursowy:

  • Krakowskie wesele – Feliks Nowowiejski
  • Santa Maria – opr. Henryk Mandrysz
  • Kołysanka – Jan Maklakiewicz
  • Swiatyj Boże – Piotr Czajkowski
image_pdfZapisz jako PDFimage_printWydrukuj
Chór SOLI DEO z Nakła