Chór Cantabile, Gorzów Wielkopolski

Chór Cantabile powstał w Gorzowie Wielkopolskim w 1994 roku. Obecnie pracuje przy Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Jadwiga Kos. Zespół tworzą śpiewacy – amatorzy.
Chór uświetnia liczne uroczystości w mieście i regionie. Występuje również w kościołach z bogatym repertuarem o charakterze sakralnym. Śpiewa pieśni renesansowe, barokowe, romantyczne i współczesne. Z powodzeniem wykonuje zarówno utwory à cappella jak i z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych.
W repertuarze znajdują się między innymi fragmenty dzieł Vivaldiego, Mozarta, Haendla, Lottiego, Noyona, Verdiego, Beethovena, Moniuszki, oraz wiele innych kompozycji w opracowaniu chóralnym. Śpiewa pieśni ludowe i szanty, a także utwory popularne.
Podczas corocznych zagranicznych podróży koncertowych Cantabile promuje swoje miasto. Śpiewał między innymi w Szwecji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Austrii, Belgii Chorwacji, w Czechach i na Litwie. Ma na swoim koncie wiele występów i spotkań chóralnych w brandenburskich landach.
Brał udział w międzynarodowych festiwalach w Berlinie i Dreźnie. Nagrał cztery płyty CD z muzyką sakralną, kolędami i utworami popularnymi.
Za twórczą pracę chór otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
W 2005 roku został uhonorowany Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. za wybitne zasługi dla rozwoju miasta.
W 2014 roku otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2018 roku został wyróżniony Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.
W 2019 roku, podczas uroczystego koncertu z okazji jubileuszu 25-lecia chóru, dyrygentka Jadwiga Kos otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kategoria: chóry mieszane

Dyrygent: Jadwiga Kos

Repertuar konkursowy:
melodia chasydzka – Kenbakodesh
opr. Jan Świder – Góralu, czy ci nie żal
Stanisław Moniuszko – Kum i kuma
opr. S. Rożdzyński – Oj, nasi jadą
Audrey Snyder – Ubi caritas

image_pdfZapisz jako PDFimage_printWydrukuj
Chór Cantabile, Gorzów Wielkopolski